Pyhkyl-Seura

Nuorilta uusia toimintaideoita

23.5.2011

Pyhäkylä-Seuran vuosijuhla Kiikassa Kinnalan Koukulla virpolauantaina, 16.4. 2011 onnistui hyvin. Sää suosi, väkeä oli mukavasti ja nuorilta saatiin uusia ajatuksia kokoontumisen kehittämiseksi.

Vuosikokous
Toimintakertomus (kiitoksin) ja tilit hyväksyttiin. Johtokunta jatkaa entisenä. Tilintarkastajina Jukka Harjula ja Eija Kuusisto, varalla Pertti Tikka. Toimintasuunnitelma ja talousarvio 2011-2012; Yleinen kokous antoi johtokunnalle seuraavan ohjeen. a) Hankkia tuloja sopivaksi katsomillaan tavoilla. b) Käyttää varoja maltillisesti toimintasuunnitelman toteuttamiseksi järkevällä tavalla.

Muuta ohjelmaa
Marjan ja Kallen kattama ruokapöytä kiinnosti kaikkia. Kuten myös päätöskahvit. Yhteislaulut kaikuivat kiikoislaisen Topi Jokelan tahdittamina reippaasti.  Pertti Hakanen valotti mielenkiintoisesti ensi kesän Pyhäjärvi-juhlien ohjelmaa, jonne kaikki tietysti suunnistamme. Marja Koukku kertoi pääsiäisajan ruuista, Jukka Pusa Pyhäjärven matkoista ja Toivo Hinkkanen virpomaperinteestä. Virpomavitsakilpailusta toisessa jutussa tarkemmin.

Johtökunta järjestäytyi
Pyhäkylä-Seuran johtokunta 2011-2012 :  Toivo Hinkkanen, phj, Antti Kaasalainen,vphj, rahastonh, Seija Jokinen, siht, Mauri Hauhia, Kauko Hinkkanen, Irma Karppanen, Pentti Kiuru, Reini Kukko, Jukka Pusa ja Aino Pöyhönen.
Työvaliokunta: Toivo Hinkkanen, Seija Jokinen , Antti Kaasalainen ja Jukka Pusa.
Uuden ”vanhan” Pyhäkylän koulupiiriä ja Vpl Pyhäjärveä koskevan  arkistotiedon tallennusta useammalle koneelle selvittämään ja eteenpäin hoitamaan valittiin työryhmä: Kauko Hinkkanen, phj, Mauri Hauhia, Antti Kaasalainen ja Jukka Pusa.

Vuosijuhlan kehittäminen
Lasten ja nuorten mukaan saannin kehittämiseksi Seija Hirvikoski ja Sanna Hinkkanen tekivät johtokunnan kokouksen lopuksi ”pyytämättä” johtokunnalle mm. seuraavia ehdotuksia.
Vuosikokouksen ajaksi tulisi järjestää
a)    Lapsille ja / tai nuorille oma ”työpaja”, tms ohjelmaa.
b)    Rinnakkaisohjelmaa niille ”varttuneille” nuorille, jotka ”vierastavat” virallisia kokouksia.
c)    Yhteisesti kaikenikäisille sopivia hauskoja kilpailuja, huutokauppaa, yms.
Näitä ideoita jalostamaan ja ohjelmaa niiden pohjalta valmistelemaan tulisi nimetä oma työryhmä, jossa jäseninä olisi nuoria ja nuoria aikuisia.
Johtokunta kiitti ehdottajia hyvistä ideoista, jotka kirjattiin pöytäkirjaan ja heidän lupauksestaan olla kertaluonteisesti käytettävissä tulevaisuudesssakin.
Toivo Hinkkanen

Takaisin

Pyhäkylä-Seura | Sinnuu kutsutua tärkijiä työhö, meijä pyhäkyllöisii erilaisii elämävaiheita tallentammua | Ylös